Erikoisnäyttely

Yhdistys järjestää vuosittain (heinä-elokuussa) gööteille erikoisnäyttelyn, jossa on toistasataa rotunsa edustajaa samaan aikaan samassa paikassa. Virallisten näyttelyluokkien lisäksi järjestetään pentuluokan arvostelu, turistiluokka, parikilpailu, lapsi ja koira -kilpailu, Äijähändler, arvontaa jne.
 
Tapahtuma on erinomainen tilaisuus tutustua rotuun ja göötti-ihmisiin!
 
Vuoden 2018 erikoisnäyttely pidetään Tuomarinkartanossa 4. elokuuta.
 
Erikoisnäyttelyiden tulokset ja kuvat (pdf):
Erikoisnäyttely 5.8.2017

Paikka: Tuomarinkartano, Helsinki

Tuomarit:
Veli-Pekka Kumpumäki - urokset, pennut, ROP-pentu, ROP-juniori ja paras jälkeläisryhmä
Arvid Göransson, Ruotsi - nartut (ei pennut), ROP-nuori, ROP-veteraani, ROP-kasvattaja ja ROP

TULOKSET

Epävirallisten luokkien tulokset sivun lopussa.
 
Kuvat Sari Pitkänen, ellei toisin mainita.
 
ROP Acmen Wilma (om. Tarja Vataa), kuva: Tarja Vataa
 
ROP-PENTU Jaxonville Aito Onni (om. Eija Keskiaho) & VSP-PENTU Wälihajun Lapsen Likka (om. Heli-Maija Heikkinen ja Kirsi Liikonen)
 
   
VSP & ROP-JUNIORI Wäliharjun Jesse James (om. Heidi Sommar) & VSP-JUNIORI Dangas Beata Thorsdotter (om. Maija Kuparinen, Jari Mäki ja Pekka Kuparinen)
 
   
ROP-VET Tulikäpälän Ikuinen Tuli (om. Jenna Nordström) & VSP-VET Bodeneis Carr Calgary (om. Jarkko ja Niina Halonen)
 
ROP-NUORI Bodeneis Ketty Krokus (om. Kirsi Hotanen)
 
Epävirallisten luokkien tulokset:

JÄLKELÄISLUOKKA
uros Maiskis Richard, om. Nelli Oinio, 1 KP ROP-JÄLK
 esitetyt koirat: Nordville Futura Figlia, Nordville Felix Filius, Maiskis Secretariat, Maiskis Shergar
uros Bodeneis Carr Calgary, om. Niina ja Jarkko Halonen, 2 KP
 esitetyt koirat: Karjakon Sateenkaari, Karjakon Seikkailija, Kompiaisen Doktorin Erikoinen, Kompiaisen Draivia Päivään
uros Jaxonville Usko Vaan, om. Oili Helenius, 3 KP
 esitetyt koirat: Tappitaivalen Bellis, Tappitaivalen Björn, Jaxonville Åkare Ossi, Jaxonville Åttonde Åke
narttu Svedala Peppi Porslinsdocka, om. Jari Mäki, 4 KP
 esitetyt koirat: Nordville Fina Flicka, Nordville Futura Figlia, Nordville Felix Filius, Nordville Eric Clapton
narttu Bodeneis Fina Finna, om. Kirsi Hotanen, KP
 esitetyt koirat: Bodeneis Ketty Krokus, Bodeneis Klara Kalla, Bodeneis Kalle Kaktus, Bodeneis Hansi Hanover
narttu Bodeneis Greta Graal, om. Pia Ikonen, KP
 esitetyt koirat: Ihanhelmi Ainoa Oikea, Ihanhelmi Aito Frendi, Ihanhelmi Armas Ahmatti, Bodeneis Jacki Jalapeno
uros Danga's Quasimodo-Å, om. Salla Klossner, KP
 esitetyt koirat: Jaxonville X-tremisti Essi, Jaxonville Wiileesti Vaan, Jaxonville Willi Veikko, Jaxonville Usko Vaan
narttu Jaxonville Näkis Vaan, om. Oili Helenius, KP
 esitetyt koirat: Jaxonville Äärirajoille Vaan, Jaxonville Zuit Zait Vaan, Jaxonville Äsken Tässä, Jaxonville Usko Vaan

TURISTILUOKKA
1. Nordville Fantastic Fellow, om. Anniina Peura
2. Jaxonville Q-lu Ville, om. Päivi Siltanen
3. Nordville Diamond, om. Marjatta Ekari
4. Handskes Duglig Frej, om. Tarja Vataa
Länsigöötanmaanpystykorvat ry